Zrozumienie zasad i psychologii gry w Lotto

Możliwość łatwego zdobycia pieniędzy pociąga ludzi od wieków, bo co tu ukrywać, jest to znacznie wygodniejsze, niż konsekwentna, systematyczna praca przez lata. Możliwości na to jest wiele, niektóre z nich niestety wiążą się z wejściem na drogę przestępstwa, ale i amatorów takiego zarobku nie brakuje. Inną opcją jest spróbowanie szczęścia w różnego rodzaju grach losowych. Te cieszą się od lat ogromną popularnością, a wysokie wygrane zachęcają mnóstwo osób do tego, żeby też poczuć dreszczyk emocji związanych z kolejnym losowaniem. W takie gry gra całe społeczeństwo, ludzie majętni i biedni, starzy i młodzi, kobiety i mężczyźni. Warto się więc czegoś więcej dowiedzieć o naszych graczach i ich motywacjach. Ale też o tym, że pomimo tego że wielu z nich w wygraną nie wierzy, to i tak są częstymi gośćmi kolektur, i niejednokrotnie zostawiają tam naprawdę sporo pieniędzy.

Podstawowe zasady gry

Zasady gier losowych są bardzo proste, i ta prostota jest bardzo ważna dla ich popularności. Najczęściej gry takie polegają na tym, że gracze typują pewną ilość liczb z określonej puli. Mogą je określić sami, i wtedy takie jakie podadzą zostaną zapisane na kuponie, ale może też wylosować za nich automat przy opłacaniu kuponu. Zakłady przyjmowane są do określonej godziny, a później odbywa się losowanie. Gracze, którzy trafili wszystkie lub część wylosowanych liczb otrzymują wygraną, w każdej z gier na te wygrane jest przeznaczona odpowiednia pula pieniędzy. Zależnie od typu loterii losowania odbywają się albo codziennie, albo raz na kilka dni, najczęściej są one transmitowane na żywo w telewizji albo internecie. Różne gry mają też różne wysokości nagród, to najczęściej jest związane z wysokością stawek za zawarcie zakładów oraz prawdopodobieństwem trafienia głównej wygranej. W przypadku Eurojackpot można wygrać nawet kilkaset milionów złotych, i taka kwota z pewnością na każdym zrobi wrażenie.

Czemu ludzie grają w lotto?

Prawdopodobieństwo trafienia głównej wygranej jest bardzo małe, na przykład w przypadku najpopularniejszego u nas Lotto wynosi jeden do ponad trzynastu milionów. Nie przeszkadza to ogromnej ilości graczy przed każdym losowaniem odwiedzać kolektur czy też zawierać zakłady w formie elektronicznej. Jak pokazują badania, najczęściej motywem kupowania kolejnych kuponów jest po prostu chęć wzbogacenia się. Co jest jak najbardziej zgodne z ideą loterii - jakaś część grających zdobędzie nagrody, ale składać się na nie będą wszyscy uczestnicy. W pogoni za takimi marzeniami gracze są skłonni wydać raz na jakiś czas kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych. Zwłaszcza że marketingowa otoczka te marzenia dyskretnie pobudza, oddziałując między innymi na podświadomość sugestywnymi obrazkami samochodów, domów czy rajów po palmami. Jest też jednak grupa graczy, dla których od potencjalnej wygranej znacznie bardziej będzie się liczyły same emocje związane z grą. Tacy gracze często stają się regularnymi bywalcami kolektor, w których pozostawiają niejednokrotnie spore kwoty. W niektórych sytuacjach sprawy zachodzą już tak daleko, że zaczyna się pojawiać uzależnienie, wymagające pomocy z zewnątrz.

Charakterystyka graczy w Lotto

Wystarczy postać chwilę przed kolekturą, żeby poznać z grubsza charakterystykę grających w gry losowe. Oczywiście nie będzie to obraz pełny, bo coraz więcej zakładów jest zawieranych przez internet, a tam anonimowość jest znacznie większa. Badań obejmujących statystyki grających przeprowadzono do tej pory niewiele, ale na ich podstawie można wysunąć jakieś wnioski. Otóż statystyczny polski gracz ma między trzydzieści a czterdzieści lat, jego wykształcenie jest zawodowe lub średnie, a zarobki mieszczą się raczej w dolnym zakresie. Graczy z wyższym wykształceniem i zarobkami jest relatywnie mniej, choć oczywiście i oni się trafiają. Statystycznie znacznie więcej zakładów wykupują też mężczyźni, kobiety zaczynają być widoczne przy kumulacjach, gdy gorączka udziela się całemu społeczeństwu.

Magia kumulacji Lotto

Niewątpliwie na ilość wysyłanych zakładów mają kumulacje, szczególnie te największe. Są one bardzo medialne - można o nich usłyszeć w radiu i telewizji, również internet jest pełen reklam. Skłania to osoby, które grają bardzo rzadko lub nawet wcale do tego, żeby również spróbować swojego szczęścia i wysłać kilka kuponów. Duże znaczenie na podejmowanie decyzji o wzięciu udziału w losowaniu mają też kolejki przed kolekturami. Te w przypadku największych kumulacji bywają naprawdę spore, a że wiele kolektur jest zlokalizowanych w centrach handlowych, to siłą rzeczy trudno ich nie zobaczyć będąc na zakupach.

Dlaczego wiele osób nie wierzy w wygraną

Co ciekawe, duża część graczy ma nadzieję na wielką wygraną, ale tak naprawdę nie wierzy w to, że wygrać się uda. Takie osoby mają świadomość tego, jak małe jest prawdopodobieństwo trafienia wszystkich liczb, i w racjonalny sposób do swojego grania podchodzą. Owszem, dają swojemu szczęściu szansę, ale z reguły wydają na zakłady niewielkie kwoty, bez zbytniego finansowego szaleństwa.

Tags: #lotto#gra#kto#gry

Dienstag, 18:00 11.10.2022 von Marcin Tomaszewski