Jak to się wszystko zaczynało, czyli kto wymyślił Lotto i jaka jest jego historia?

Jedna z najpopularniejszych gier liczbowych nie tylko w Polsce, ale i – zgodnie ze statystykami i porównaniem skali – w Europie. Już od samych jego początków Polacy pokochali Totalizator Sportowy i jego grę losową – Lotto. Dziś szacuje się, że nawet trzy czwarte z nas każdego roku puszcza choć jeden kupon w nadziei, że szóstka przypadnie właśnie nam. A jak to się stało, że w ogóle możemy rozmawiać o Lotto?

Był to rok 1957…

Głęboki PRL, pustki na półkach i zimno, choć słońce świeci. Okres lat pięćdziesiątych nie był najłatwiejszym czasem w historii Polski, ale jedna rzecz udała się na tyle, że do dziś stanowi ważny element życia publicznego. "Siadaliśmy jak do telenoweli…" – można by powiedzieć. Myśleliśmy, jak zwiększyć szanse w Lotto, jak grać? Tak samo jest do dziś, po kolejnych zmianach i nowych pomysłach. Po rozszerzeniach i wielu nowych losowaniach, z których nie trzeba wybierać już w punkcie stacjonarnym, ale i przez internet.

Ale kiedyś wszystko musiało mieć swój początek i tak samo było z Lotto. Mityczne pytanie: jak grać w Lotto, żeby wygrać, wciąż ma swoje zastosowanie, choć dziś można też zapytać, jak grać przez internet w Lotto. Ale w 1957 roku nikomu się to nie śniło. To właśnie wtedy po raz pierwszy rozlosowano tzw. toto-lotka, czyli najstarszą grę liczbową w kraju. Dokładnie odbyło się to 27 stycznia 1957 roku w studiu Telewizji Polskiej, która później transmitowała to wydarzenie przez wiele lat i robi to także dziś.

Rozwój zakładów Totalizatora Sportowego

Miejscem, w którym można było zawierać zakłady, były kolektury. A jak działa Lotto? Wystarczy skreślić liczby do odpowiedniego losowania – największe do 1975 roku jako toto-lotek, potem duży lotek, dziś lotto – a potem oddać panu w kolekturze i zapłacić. Potem trzeba było tylko czekać na wieczór i moment emisji. Wylosowane liczby, które zgadzały się z kuponem, były wygrane. Od lat dziewięćdziesiątych trzeba jeszcze sprawdzać, który program transmituje losowanie Lotto, ale do 996 roku były one transmitowane przez Telewizję Publiczną.

Od 1996 roku do 2009 roku Lotto znajdowało się na antenie telewizji Polsat. Dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku wróciło do TVP i jest w niej do dziś. Wiec nie musisz już zastanawiać się, na którym programie TV losowanie Lotto. Odkąd jednak w 2018 roku można zawierać zakłady także przez internet, wszystkie losowania zostały przeniesione do sieci i online zawsze możesz przekonać się, które liczby nie padły w Lotto. Okej, nie musisz. To oczywiście Twoje liczby…

Różne rodzaje losowań

Choć na początku wprowadzono tylko jedno losowanie, z czasem zaczęło pojawiać się ich o wiele więcej i dziś masz do wyboru całą gamę różnych ofert. Każde losowanie jest dokładnie określone zgodnie z przepisami i kto wygrywa w Lotto wiesz już przed. Oczywiście nie, jeśli chodzi o same rozstrzygnięcia, ale nie zawsze chodzi o wytypowanie konkretnej liczby numerów. Czasem mogą to być pojedyncze zakłady, jak choćby liczba, która w losowaniu Lotto jest plusem. Niemniej jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wygrać w Lotto, to na pewno takie nazwy jak Multi Multi, Mini Lotto, Lotto, ale też Kaskada czy Ekstra Pensja muszą mówić Ci wiele. To one pokazują, jak daleko rozszerzyła się gra liczbowa Totalizatora Sportowego, który był tym, kto wymyślił Lotto w 1957 roku.

Tags: #kto wymyślił lotto#lotto#wyniki lotto#historia lotto#statystyka lotto

Dienstag, 19:00 28.07.2020 von Stefan Orłowski