Lotto przez Internet – czy typowanie liczb online jest bezpieczne?

Od niedawna gracze Lotto mają możliwość udziału w grach marki bez wychodzenia z domu. Dostęp do gier Lotto przez Internet to niewątpliwa wygoda i znaczna oszczędność czasu. Nie trzeba odwiedzać punktów sprzedaży celem zakupu kuponu, mieć go cały czas na oku w obawie przed zagubieniem czy pilnować terminu na odebranie wygranych milionów. Nie od dziś wiadomo jednak, że sieć przepełniona jest oszustami finansowymi. Skąd użytkownik serwisu może mieć pewność, że Lotto online jest bezpieczne?

Bezpieczna rejestracja w serwisie lotto.pl

Bezpieczeństwo w sieci to nie tylko ochrona finansów, ale także danych osobowych. W przypadku wszystkich serwisów wymagających ich wprowadzenia bardzo ważne jest więc najwyższe bezpieczeństwo rejestracji. Lotto online, ze względu na charakter działalności, wymaga wskazania wyjątkowo wrażliwych danych, takich jak nr PESEL czy nr i seria dowodu osobistego. Co więcej, użytkownik ma obowiązek ich późniejszego potwierdzenia – wyłącznie dzięki dokładnej weryfikacji Totalizator Sportowy może mieć pewność, że gracz jest osobą dorosłą; i osobą w ogóle, a nie robotem. I wszystkim osobom, które oburza konieczność wskazania tak dokładnych danych, sugerujemy wyobrażenie sobie możliwości założenia konta w serwisie przez ich własne dzieci. To mogłoby się wiązać z ogromnymi kłopotami!

Rejestracja i potwierdzenie danych w serwisie https://gry.lotto.pl może odbyć się na jeden z dwóch sposobów. W pierwszym użytkownik wypełnia formularz, wskazując w nim swoje dane osobowe i potwierdza go skanem bądź zdjęciem obu stron dowodu tożsamości. W drugim wariancie gracz może zarejestrować się i zweryfikować poprzez swój bank. To jednak opcja "dla wybranych" – na moment pisania tego artykułu dotyczy wyłącznie klientów PKO BP, Inteligo, PEKAO S.A., ING i Banku Spółdzielczego.

To doskonała opcja dla osób, które obawiają się ręcznego wpisywania wrażliwych danych w formularzach oraz, przede wszystkim, załączania zdjęć czy skanów swoich dokumentów tożsamości. Co więcej, banki należą do liderów dbałości o bezpieczeństwo danych osobowych i finansów w sieci, z całą pewnością przekazują je więc w sposób bezpieczny.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci

Sam moment przekazania danych nie jest jedynym, w którym użytkownik może obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Jeszcze bardziej istotne jest już pełne zaangażowanie w grę w Lotto online, a więc przekazywanie pieniędzy, zarządzanie nimi i możliwość przejęcia doładowanego konta przez osoby trzecie. W tej kwestii najważniejszy jest czynnik ludzki – a więc dbałość o bezpieczne użytkowanie serwisu przez samego gracza.

O czym należy szczególnie pamiętać?

Brak subskrypcji kuponów bez zgody użytkownika

Kolejną wątpliwością, która może pojawić się w głowach początkujących graczy Lotto przez Internet, jest narzucanie przez Totalizator Sportowy subskrypcji kuponów. Automatyczne, comiesięczne pobieranie pieniędzy z konta jest doskonale znane z serwisów VOD, prenumerat e-magazynów czy boxów - niespodzianek z kosmetykami. Nic więc dziwnego, że przyzwyczajeni do tego typu abonamentów użytkownicy sieci mogą obawiać się podobnych zobowiązań wobec gry w Lotto online.

Obawy są jednak niepotrzebne. Serwis nie narzuca subskrypcji kuponów, choć ją umożliwia. Użytkownik samodzielnie decyduje, czy chce regularnie korzystać z danej gry – ma możliwość zaznaczenia checkboxa "Subskrybuj kupon". Jeśli go zaznaczy, wypełniony los będzie brał udział w każdym kolejnym losowaniu – aż do wykorzystania środków na koncie gracza, przekroczenia ustalonego limitu lub jego zakończenia subskrypcji. Nie dzieje się to jednak automatycznie – nie trzeba się więc obawiać, że gra w Lotto przez Internet doprowadzi do automatycznego pobierania pieniędzy z konta bankowego. Zwłaszcza że sama subskrypcja kuponu Lotto także tego nie oznacza – kwota pobierana jest z portfela gracza w serwisie, a nie bezpośrednio z rachunku bankowego.

Można więc spokojnie stwierdzić, że granie w Lotto online jest bezpieczne. Bezpieczne o tyle, o ile o własne bezpieczeństwo dba w sieci sam użytkownik. Największe kłopoty kryją się bowiem nie za sposobem pobierania danych przez Totalizator Sportowy, a błędami ludzkimi; logowaniem do serwisu przez publiczną sieć Wi-Fi, u nie do końca zaufanych znajomych, korzystanie z prostego do złamania hasła czy współdzielenie konta z inną osobą. Warto o tym pamiętać – nie tylko grając w Lotto przez Internet, ale także korzystając ze wszystkich innych serwisów.

Tagi: #lotto online#bezpieczeństwo#security#lotto online opinie#lotto online jak#gra w lotto online

środa, 18:00 21.10.2020 przez Emil Tomalak