Analiza wyników: Jakie liczby Lotto padają najczęściej?

Teoretycznie gry losowe oparte są na całkowitym prawdopodobieństwie. Oznacza to, że kombinacja liczb od 1 do 6 jest tak samo prawdopodobna jak kombinacja zupełnie przypadkowych sześciu. Dla wielu osób wydaje się trochę mało realne, i dlatego też takie rzucające się w oczy zakłady są bardzo rzadko zawierane. Jednak na przestrzeni lat widać wyraźnie, że pewne liczby wypadają rzadziej, a inne częściej. Być może ktoś będzie podejrzewał używane do losowań kule, w których nawet minimalne różnice w wadze czy średnicy mogą mieć jakiś wpływ na możliwość wylosowania. Jednak takiego wpływu na pewno nie ma, ponieważ zestawy kul są co jakiś czas zmieniane, tak samo zresztą jak same urządzenia losujące. Warto więc zagłębić się trochę w ten fascynujący świat liczb, i poznać kilka podstawowych statystyk Lotto. Być może staną się one inspiracją do wymyślenia własnego zestawu liczb, i choć minimalnego zwiększenia swoich szans na wygraną.

Co można się dowiedzieć ze statystyk?

Najbardziej popularną statystyką, z której korzysta wielu graczy, są powtórzenia liczb. Takie statystyki najczęściej mają możliwość ustalenia zarówno rodzaju analizowanej gry, jak również okresu, za jaki taka analiza ma mieć miejsce. Dzięki temu użytkownik sam może określić, co potrzebuje analizować, i ustalić przy generowaniu odpowiednie warunki. Wyniki mogą być zaprezentowane w różny sposób. Często mają postać tabeli, z umieszczonymi poszczególnymi liczbami i ilością powtórzeń. Ale w niektórych serwisach jest też dostęp do bardzo czytelnych i wygodnych do korzystania map losowań, na których wszystko jest zaprezentowane w graficznej formie. Użytkownicy mogą dowolnie sortować, otrzymane wyniki, co umożliwia ich analizę na różnych płaszczyznach. W niektórych przypadkach dostępnych informacji jest znacznie więcej - między innymi prezentowane są średnie i maksymalne odstępy, czy też daty ostatnich wystąpień w losowaniach.

Jakie liczby najczęściej padają?

Ponad 6 tysięcy losowań, jakie miały miejsce od 1957 roku daje spore możliwości analizy. Oczywiście wszystkie wylosowane liczby są na różne sposoby analizowane, a wnioski płynące z tych analiz są naprawdę ciekawe. Teoretycznie można by się spodziewać, że każda liczba będzie miała podobną ilość wystąpień, zwłaszcza w perspektywie kilkudziesięciu lat. Jednak wcale tak nie jest. Do połowy października bieżącego roku najczęściej maszyna losująca wybierała liczbę 17, miało to miejsce ponad 890 razy. Niewiele mniej razy losowane były liczby 34, 21, 27, 24 oraz 38. Teoretycznie więc złożenie kuponu składającego się z takiego zestawu liczb dawałoby graczowi największe szanse na główną wygraną, co jednak trochę przeczy matematycznej teorii. Ciekawostką jest też fakt, że najrzadziej występującą w losowaniach liczbą była 48. W całej historii pojawiła się ona zaledwie niewiele ponad 750 razy, jest więc o prawie 150 mniej niż liczba 17. Wielu graczy tak długa historia jednak nie będzie interesować, będą oni woleli skupić się na bliższym okresie. Dlatego też przy większości statystyk jest możliwość wskazania okresu analizy i z tego okresu analizy wystąpień.

Czemu warto korzystać ze statystyk?

Gracze bardzo różnie podchodzą do tematu losowań. Duża ich część nie przejmuje się zupełnie jakimikolwiek statystykami, i po prostu przy zawieraniu zakładów wybiera opcję na chybił-trafił. Jeśli wierzyć pracownikom Lotto, to takie zakłady są zupełnie przypadkowe, gdyż stosowane są przy nich zaawansowane matematyczne generatory liczb. Jest jednak sporo osób, które do grania podchodzą w sposób metodyczny i konsekwentny. Takie osoby bardzo często po statystyki sięgają i intensywnie z nich korzystają. Wiedząc jak poszczególne liczby wypadały w danym okresie czasu tworzą oni własne systemy, które mają im zwiększyć szanse na wygraną. Niektóre serwisy internetowe także mogą w tym zakresie pomagać graczom. Na podstawie analizy statystyk proponują one zestawy kuponów, które w praktyce powinny mieć największe szanse na osiągnięcie sukcesu. Takie analizy są w większości przypadków darmowe, ale w niektórych miejscach trzeba zapłacić za nie symboliczną opłatę. Decyzja, czy warto z nich korzystać należy już do samych graczy, ale każde działanie choć trochę zwiększające prawdopodobieństwo wygranej będzie przydatne.

A może grać przeciw statystykom?

Ciekawym trendem może być też granie na przekór statystykom. W pierwszej chwili taki pomysł może się wydawać nieco absurdalny, ale jeśli mu się przyjrzymy bliżej, to okazuje się być ciekawym rozwiązaniem. A ma to ścisły związek z wysokościami wygranych. W przypadku popularnych liczb rosną też szanse na to, że takie same zestawy skreśli kilku czy nawet kilkunastu graczy, i w przypadku trafienia głównej nagrody trzeba się będzie nią dzielić. Ale jeśli zestaw będzie mało popularny, to wtedy prawie na pewno będzie się jedyną osobą, której dopisało szczęście. Dlatego też warto wziąć podczas swojej gry również na to uwagę, i w taki sposób właśnie zwiększyć prawdopodobieństwo wysokiej kwoty.

Tags: #lotto#statystyki#analizy#obliczenia

Wednesday, 18:00 26.10.2022 by Ela Kozłowska