Nie brakuje chętnych na 6 w Totolotku

Może wydawać się to mało prawdopodobne, ale Toto-Lotek (dzisiejsze Lotto) ma już ponad 60 lat. Pierwsze losowanie tej gry odbyło się 27 stycznia 1957 roku. Od samego początku gra cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Nowatorska gra liczbowa była nowością w PRL-u i polegała na skreśleniu 6 spośród 49 liczb, gdzie każda odpowiadała innej dyscyplinie sportowej. Początkowo losowanie odbywało się w dwie pierwsze niedziele miesiąca. W listopadzie 1957 roku zwiększono liczbę losowań, organizując je w każdą niedzielę. Co ciekawe pierwotnie Toto-Lotek obsługiwany był ręcznie poprzez poruszanie specjalnego bębna. W pierwszym losowaniu szczęśliwymi liczbami okazały się 8, 12, 31, 39, 43, 45, które odpowiadały następującym dyscyplinom: gimnastyka, jazda szybka na lodzie, skoki narciarski, strzelectwo, trójskok, tenis stołowy.

Rozwój gier liczbowych lotto

Rosnące zainteresowanie Totolotkiem sprawiało, że gra organizowana przez Totalizator Sportowy wciąż ewoluowała. 11 marca 1973 r. odbyło się pierwsze losowanie, które można było zobaczyć w telewizji publicznej - TVP. Dziewięć miesięcy później do loterii wprowadzono bębnową maszynę do losowania. Toto-Lotek we wrześniu 1975 roku zmienił nazwę na Duży Lotek – nazwa ta obowiązywała do października 2009 roku, kiedy to przyjęła nazwę Lotto. Ostatnia modyfikacja spowodowana była dostosowaniem nazewnictwa do obowiązującego w grach liczbowych organizowanych w innych krajach europejskich.

We wrześniu 2012 roku do podstawowej gry Lotto dołączono dodatek o nazwie Lotto Plus. Jest to gra dodatkowa, w której można wziąć udział, dopłacając do standardowego kuponu złotówkę. Pula nagród przewidzianych w Lotto Plus wynosi milion złotych za trafienie "szóstki", która losowana jest w odrębnej maszynie losującej.

Szansa na wygraną w lotto

Matematyczne szanse na trafienie "szóstki" są niewielkie, bowiem wynoszą 1 do 13 983 816. Oznacza to, że aby mieć pewność, powinniśmy kupić 13 983 816 zakładów. Jeżeli założymy, że koszt jednego zakładu wynosi 3 złote, to aby nabyć kupony, które zawierałby wszystkie możliwe kombinacje liczby wydalibyśmy 41 951 448 złotych. Warto przypomnieć, że największa dotychczasowa wygrana w Lotto miała miejsce 16 marca 2007 roku i wyniosła 36 726 210,20 zł. Szczęśliwiec kupił kupon w miejscowości Skrzyszów (powiat tarnowski). Nieco mniej, bo 35 234 116,20 zł padło w Ziębicach (powiat ząbkowski) oraz 33 787 496,10 zł w Gdyni. Od każdej wygranej sumy, która przekracza 2280 zł odliczane jest 10% wygranej przez Totalizator Sportowy tytułem podatku dochodowego odprowadzanego przez organizatora do Urzędu Skarbowego.

Przy obliczaniu swoich szans na wygraną należy również założyć, że "szóstka" nie jest zarezerwowana tylko dla jednego gracza. W tym momencie należy pamięcią wrócić do 30 marca 1994 roku. Podczas tego losowania "szóstkę" trafiło aż 80 osób, co pozwoliło każdemu z graczy wygrać kwotę 70 miliardów starych złotych. Zwycięskie wówczas liczby, czyli 11, 16, 23, 30, 35, 41 znajdują się obecnie na grafice kuponów Lotto. Wiadomość o tym, z uwagi na niecodzienną datę – 1 kwietnia, przez wiele osób uważana była za żart prima aprilisowy.

Gdzie odbierać nagrodę?

Wszystkie wygrane w Lotto możemy odebrać w wybranej kolekturze Lotto. Trzeba jednak zaznaczyć, że wypłaty w punktach stacjonarnych dokonywane są jedynie do kwoty 2280 zł. Jeżeli nasza wygrana przewyższa tę kwotę, zmuszeni jesteśmy udać się do jednego z 17 - oddziałów Totalizatora Sportowego.

Ogromne zainteresowanie grą Lotto spowodowało, że aktualnie odbywają się aż trzy losowania tygodniowo. Transmisje w programach regionalnych TVP prowadzone są w każdy wtorek, czwartek i sobotę o godz. 21:50. Ponadto od kilku lat dostępne jest korzystanie z gier liczbowych Totalizatora Sportowego za pośrednictwem Internetu. Do tego celu konieczne jest założenie konta internetowego na portalu Lotto, które wcześniej powinno zostać zweryfikowane naszym dokumentem tożsamości. Aktualnie minimalna pula trafionej "szóstki" w Lotto wynosi 2 mln złotych. Żeby wygrać, trzeba grać.

Tagi: #wygrane#6#wygrana lotto#6 w lotto#wygrane w lotto

niedziela, 18:00 01.11.2020 przez Karolina Zakrzewska