Czy znasz procedurę odbioru nagród Lotto?

Wygrana w Lotto to marzenie setek tysięcy graczy, którzy każdego dnia wysyłają kupony z nadzieją, że właśnie im dopisze szczęście. Faktycznie co jakiś czas do grona milionerów dołącza kolejna osoba, zyskując w przypadku największych kumulacji nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też różnego rodzaju loterie i konkursy. Część z nich jest typowo losowa, i wygrana zależy wyłącznie od szczęścia, w innych trzeba się wykazać jakimiś umiejętnościami. Chwytliwe hasło reklamowe, ciekawe zdjęcie czy oryginalny film to tylko niektóre z zadań, jakie mają do wykonania uczestnicy. O ile jednak same zasady gier są znane każdemu grającemu, to z odbiorem wygranych już najczęściej tak nie jest. Faktem jest, że mało kto się tym przejmuje przed samą grą, bo najpierw przecież nagrodę trzeba wygrać, a dopiero potem się martwić, jak ją odebrać. Warto jednak wiedzieć choć cokolwiek na ten temat, bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy do kogo uśmiechnie się szczęście.

Jak odebrać wygraną w Lotto?

Chyba najpopularniejszą grą w naszym kraju jest Lotto, kiedyś znane jako Duży Lotek. Proste zasady, niska cena kuponu oraz wysokie nagrody sprawiają, że w każdym losowaniu bierze udział ogromna liczba kuponów. W przypadku tej gry wygrane są wypłacane już za wylosowanie trójki, dzięki czemu spory procent grających może się cieszyć z tych niewielkich, ale jak bardzo dających satysfakcję pieniędzy. W przypadku Lotto procedura wypłaty zależy od dwóch głównych rzeczy, to znaczy jej wysokości oraz sposobu zakupu kuponu. Inaczej bowiem są traktowane szczęśliwe losy kupione w kolekturze, a inaczej zawarte w serwisie online. Trzeba też pamiętać o tym, że na odbiór nagrody ma się niewiele czasu, bo jedynie 60 dni.

Odbiór z wydrukowanego kuponu

W przypadku kuponów zawieranych zawieranych za pomocą terminala wygrane można odbierać albo w kolekturach, albo w oddziałach Totalizatora Sportowego. Jeżeli wygrana wynosi mniej niż 2280 zł, to odebrać ją można w każdym punkcie Lotto, nie tylko tym, w którym zakład został zawarty. Niezbędne jest przy tym posiadanie oryginalnego wydruku kuponu, bez niego wypłata pieniędzy nie będzie możliwa. Przy większych wygranych konieczne będzie odwiedzenie oddziału Totalizatora Sportowego. Obecnie takich oddziałów funkcjonuje w naszym kraju siedemnaście, zlokalizowane są one najczęściej w dużych miastach. W oddziałach można też odbierać niższe wygrane, nie ma tu bowiem żadnych limitów i ograniczeń. Też oczywiście trzeba mieć ze sobą oryginalny kupon, a oprócz tego dokument potwierdzający tożsamość, to znaczy dowód osobisty albo paszport. Jest to konieczne ze względu na konieczność rozliczenia podatku z urzędem skarbowym.

Odbiór z Lotto online

Wypłata wygranych przy zakładach zawieranych przez serwis internetowy Lotto przebiega nieco inaczej. Przede wszystkim nie trzeba się tu martwić o zagubienie czy zniszczenie kuponu, bo każdy zawarty zakład jest archiwizowany i nie ma możliwości żeby zaginął. Wygrane poniżej 2280 automatycznie pojawiają się na koncie gracza, który może je przeznaczyć na kolejne gry albo wypłacić na swoje konto bankowe. W przypadku większych wygranych szczęśliwiec będzie się musiał pofatygować do jednego z oddziałów Totalizatora, podobnie jak jest to przy zakładach zawieranych w kolekturach. Tu poza pokazaniem dowodu osobistego jest jeszcze robiona jego weryfikacja z danymi zapisanymi na koncie gracza.

Loterie i konkursy - jak odebrać wygraną?

W przypadku konkursów i loterii, które także są bardzo popularne, odbiory nagród wyglądają bardzo różnie. Jeśli będą one w formie pieniężnej, to najczęściej zwycięzca podaje numer konta, na który organizator przelewa określoną kwotę. Jeśli przekroczy ona ustalone limity, to zostanie pomniejszona o wartość należnego podatku. Nagrody rzeczowe mogą zostać wysłane kurierem, ale niekiedy zwycięzca będzie musiał po nią podjechać. To najczęściej ma miejsce w przypadku samochodów, które często się pojawiają jako główne wygrane. Przy nagrodach objętych podatkiem zwycięzca musi przed odebraniem uregulować zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego. Żeby ograniczyć konieczność opłacania podatku z własnej kieszeni w wielu loteriach oprócz nagrody rzeczowej jest jeszcze pewna kwota pieniędzy, wystarczająca do zapłacenia podatku.

Podatek - fiskus na pewno nie zapomni o swojej części...

Od wszystkich wygranych powyżej ustalonego limitu konieczne będzie zapłacenie podatku. Najczęściej ma on formę ryczałtu, i jest odprowadzany na konto Urzędu Skarbowego przez organizatora. W przypadku najbardziej popularnych u nas gier liczbowych Lotto wygrane do wysokości 2280 zł nie są opodatkowane. Dlatego też taki jest też limit wypłat w kolekturach, a powyżej tej kwoty trzeba się udać do oddziału Lotto i zapłacić też podatek. Ten zaś wynosi 10 procent wartości wygranej. Konkursy organizowane w środkach masowego przekazu, to znaczy radiu, prasie i telewizji podatek mają w takiej samej wysokości, mniejszy jest natomiast limit zwolnionej wartości, wynoszący tylko 1000 zł.

Tagi: #odbiór wygranej#wygrana lotto#jak odebrać wygraną#wygrana

czwartek, 18:00 01.12.2022 przez Mirosław Kotarski