Lotto, a podatki - ile zapłacisz, gdy zgarniesz szóstkę?

Każdy go zna. Totalizator Sportowy, który powstał w 1957 roku, z czasem został przemianowany na Lotto i tak od 2009 roku dalej można próbować swoich sił, grając regularnie, systemowo, świadomie lub na chybił trafił, od wielkiego dzwonu. Jednak niezależnie od tego, jak podejdziesz do gry, na koniec, już po wygranej, i tak musisz zapłacić…

Najpopularniejsza gra, w którą można wygrać miliony

Wiesz jak Lotto wypłaca duże wygrane? Przecież to najpopularniejsza gra liczbowa w całym kraju. Jak grać w Lotto zastanawia się nawet 84% Polaków, bo właśnie tyle zgodnie ze statystykami co roku osób przynajmniej raz puści kupon. Wiele osób na bieżąco sprawdza liczby Lotto, które się powtórzyły i szuka systemów, by następnym razem zgarnąć główną nagrodę, trafić szóstkę.

Oczywiście Lotto to nie tylko klasyczne losowanie sześciu liczb. Są jeszcze zdrapki lotto, które warto wybrać, czy różnego rodzaju dodatkowe rozgrywki, jak popularny ostatnio Eurojackpot. Niezależnie od tego, co wybierzesz, a jeszcze zanim zaczniesz zastanawiać się, gdzie odebrać nagrodę w Lotto, musisz mieć świadomość, że grając i wygrywając, będziesz musiał zapłacić podatek. Jak wysoki?

Kto płaci podatek od gier liczbowych i jak wysoka jest to kwota?

Najpierw interesujesz się, ile do wygrania w Lotto, a potem, czy udało Ci się trafić szóstkę. Jeśli Twoją ciężką pracą lub szczęśliwym trafem powiedzie Ci się i możesz się zastanawiać, ile Lotto płaci za 3, to nie zapomnij, że być może wcale nie wygrasz tyle, ile było obiecane. Czemu? Bo każdy, czy to grający w sieci, czy kupujący kupon w punktach stacjonarnych, podlega temu samemu prawu. A ono mów: od wygranych w grach liczbowych takich jak Lotto należy się podatek. Ile?

Zacznijmy od tego, że to, ile podatku od Lotto płacisz, jest związane z wysokością wygranej. Jeśli myślisz, która gra lotto ma największe prawdopodobieństwo wygranej, to powinieneś pomyśleć o małych sumach w zdrapkach. Jest ich o wiele więcej niż szóstek, a przy tym, jeśli wygrana nie przekroczy 2280 złotych, nie będziesz musiał opłacać podatku. A ile Lotto bierze z podatku? Dziś stawka w Polsce od tego rodzaju gier, także gier w kasynie, to 10%. Dla przykładu więc wygrywając 1 milion złotych, na Twoje konto wpłynie 900 tysięcy.

Kto musi martwić się opłatą podatku przy grze w Lotto?

Ale czy rzeczywiście musisz się tym martwić? Właściwie to nie. Ty możesz zastanawiać się, jak grać w Lotto online albo jak wygrać w Lotto, ale na pewno nie musisz przejmować się podatkiem. Czemu? Ustawodawca zadbał o to, by to totalizator sportowy, organizator gier liczbowych musiał skupić się na odprowadzeniu do państwa podatku. Dlatego organizują grę liczbową, jaką jest Lotto, ten, kto płaci podatek Lotto, musi być jej właścicielem. To właśnie z tego powodu na Twoje konto od razu trafi kwota pomniejszona o to, co należy się fiskusowi. Musisz więc pamiętać, że jeśli planujesz wyjazd za okrągły milion z wygranej, sto tysięcy przejdzie Ci koło nosa. Ale dzięki temu będziesz mógł grać dalej.

Tagi: #podatek#gry#gry lotto#podatki w lotto#podatek od gry#podatek w lotto

poniedziałek, 18:00 03.08.2020 przez Tomasz Wilk