Kiedy po raz pierwszy pojawiło się Lotto?

Pierwsze losowania Lotto pojawiły się w 1957 roku i nie były transmitowane przez żadne media. Z czasem relacje i podawanie wyników pojawiło się w radiu, bo telewizja musiała jeszcze sporo nadrobić. Dopiero później zaczęto inaczej traktować Telewizję Polską jako środek do dotarcia do obywateli, w związku z czym poczyniono starania, by losowania zaczęły być transmitowane. Choć mówiło się o tym jeszcze w erze Gomułki, to ostatecznie stało się w 1973 roku, a dokładnie 11 marca, już za czasów Gierka.

Losowania były więc prowadzone w programie pierwszym i drugim Telewizji Polskiej przez kolejne kilkadziesiąt lat. Od 1984 roku przeniesiono je z niedzieli na sobotę, z czasem zaczęły się także pojawiać kolejne gry. Gdy w lata dziewięćdziesiąte Totalizator Sportowy wchodził dalej na antenie TVP, można było grać choćby w Dużego Lotka, Super Lotka czy Zakłady Specjalne. W latach dziewięćdziesiątych gra przeszła duże zmiany, a w końcu przestała być wyświetlana na antenie publicznej telewizji.

Polsat z monopolem u Polaków

Nadeszła era Polsatu. Jeszcze kilka lat w ostatniej dekadzie minionego wieku należało do TVP, jednak oficjalnie od marca 1996 losowania Lotto można było już oglądać w Polsacie. Stały się stałym miejscem i dzięki temu nabyły rozpoznawalności, ale dały też nowej telewizji dodatkowy punkt w programie, który oglądali wszyscy. Wielka popularność Lotto z pierwszej dekady XXI wieku pokazała, że ludzie potrzebują tego rodzaju rozrywki. Zanim jednak studio trafiło do Polsatu, telewizja ta wyemitowała jedno z losowań Zakładów Specjalnych. Było to 25 lutego 1995 roku.

Wielki powrót Lotto do TVP

Czas Lotto w Polsacie skończył się w 2010 roku, wraz z jego początkiem. To wówczas Studio Lotto powróciło do ramówki Telewizji Polskiej i tak jak wcześniej do kwietnia 2013 roku było transmitowane w programie pierwszym, po czym przeszło do ramówki TVP Info i do dziś jest puszczane w tej stacji. Emisja miała miejsca na początku codziennie o godzinie 21:40, a jakiś czas później przeniesiono ją na 21:50 i dziś to właśnie o tej porze programy z cyklu losowań Lotto pojawiają się na antenie telewizyjnej. Wielka historia Lotto trwa nadal, a oglądalność, choć nieco niższa niż w pierwszej dekadzie tego wieku, cały czas jest zadowalająca.

Wszystkie losowania już w internecie

Już od 2018 roku wszystkie losowania Lotto można oglądać w Internecie. Jest to więc duży postęp względem tego, jak w 1957 roku nie można było losowań nawet zobaczyć czy o nich od razu, na żywo usłyszeć. Studio gier liczbowych Totalizatora Sportowego znacznie się zmieniło, ale jedno pozostaje takie samo – wiara ludzi w zwycięstwo i zainteresowanie nie tylko graczy, ale i typerów.

Tagi: #losowania#lotto#kiedy losowania#gdzie losowania

niedziela, 18:00 20.09.2020 przez Tadeusz Górka