Najciekawsze i najbardziej znane loterie typu Lotto w całej Europie

Gry liczbowe przyciągają miliony ludzi na całym świecie. To nie tylko grający regularnie i od wielkiego dzwonu, ale także miłośnicy samych losowań, typowania i cała społeczność, która narodziła się wokół Lotto w Polsce i gier tego typu na całym świecie. Największe wygrane z Powerball czy MegaMillions w USA sprawiają, że każdy może marzyć o swoim zwycięstwie. Jak to jest w Europie?

Eurojackpot, czyli europejska gra o miliony

Zaczniemy od gry, która pojawiła się nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce. Od kilku lat Polacy mają okazję grać w Eurojackpot. To gra utworzona w 2012 roku, do której obecnie przystępują mieszkańcy 18 państw. Ostatnim z nich był nasz kraj, a jedna z osób z gminy Piotrków Trybunalski wygrała na spółkę z niemieckim graczem prawie 300 milionów złotych. W loterii udział wziąć mogą osoby pełnoletnie, w Polsce za pośrednictwem Lotto. Zasadą jest rozproszenie działania, podobnie jak w Unii Europejskiej, dlatego losowania odbywają się w piątki o 21:00, a wygrane odbiera się w Danii i Niemczech.

EuroMillions – międzynarodowa loteria Europy

Kolejną międzynarodową loterią na Starym Kontynencie jest EuroMillions. Aby wygrać, trzeba postawić siedem poprawnych liczb. Jej rodowód jest dość długi i sięga 2004 roku, kiedy to została założona przez francuski totalizator Française des Jeux, hiszpański Loterías y Apuestas del Estado i brytyjską firmę Camelot. Pierwsze losowanie odbyło się 13 lutego 2004 roku w Paryżu. Początkowo uczestniczyły w niej tylko Wielka Brytania, Francja i Hiszpania, a loterie austriackie, belgijskie, irlandzkie, luksemburskie, portugalskie i szwajcarskie dołączyły się później. Losowania odbywają się w każdy wtorek i piątek wieczorem o godzinie 20:45 w Paryżu.

Włoskie SuperEnalotto

Samo Enalotto to znana włoska loteria, która istnieje od lat 50. ubiegłego wieku. W 1997 roku SISAL zmodyfikował ją, tworząc SuperEnalotto. Do 30 czerwca 2009 roku sześć głównych liczb wygrywających pochodziło z konkretnego losowania w regionalnych losowaniach Lottomatica dla miast: Bari, Florencja, Mediolan, Neapol, Palermo i Rzym (dokładnie w tej kolejności). Losowanie w Wenecji było używane jako tzw. Jolly. Był to jednak system dość niespójny i czasami uniemożliwiał wygrane, więc na koniec pierwszej dekady XXI wieku zdecydowano o reformie. Losowania odbywają się we wtorki, czwartki i soboty o godzinie 20:00.

Vikinglotto – nordycka gra Skandynawów

Jednym z najstarszych wspólnych losowań było Vikinglotto, na które składały się loterie z Danii, Szwecji, Norwegii, Łotwy, Litwy, Estonii, Islandii, Finlandii oraz… Słowenii. Losowania odbywają się w każdą środę wieczorem o godzinie 20:00 czasu środkowoeuropejskiego i mają miejsce w Norsk Tipping w Hamar w Norwegii.

Ile krajów, tyle loterii

Warto zwrócić uwagę, że na świecie niemalże każdy kraj ma swoją narodową loterię, a duża część łączy więcej użytkowników po to, by ich liczba oraz wygrane były większe. To pokazuje, jak ważne są dla ludzi gry liczbowe.

Tagi: #lotto#gry#międzynarodowe gry lotto#europejskie lotto#amerykańskie lotto#niemieckie lotto

piątek, 18:00 25.09.2020 przez Arkadusz Krzyżak