Jakie są zasady rozliczania podatku od wygranej w grach losowych?

W różnego rodzaju grach losowych, loteriach i konkursach bierze udział mnóstwo osób. Ci szczęśliwcy, do których los się uśmiechnie muszą wiedzieć, że jednym z ich obowiązków po odebraniu nagrody będzie podzielenie się nią z Urzędem Skarbowym. Takie wygrane są bardzo różne, najczęściej jest to gotówka, ale często też różnego rodzaju materialne przedmioty, na przykład samochody czy sprzęt AGD i RTV. Przepisy w tej kwestii są jednoznaczne, i od opłacenia podatku ucieczki nie ma. Warto zatem wiedzieć, jakie zasady obowiązują w tym zakresie, i jak kwestie podatkowe są zorganizowane. Przecież każdemu z nas może się kiedyś trafić życiowa wygrana, i wtedy taka wiedza będzie bardzo przydatna. Zwłaszcza jeśli tą wygraną będzie jakiś materialny przedmiot, bowiem z nimi niekiedy jest trochę zamieszania.

Zasady opłacania podatku od wygranej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek zapłacenia podatku spoczywa na osobie wygrywającej. Jego kwota najczęściej określona jest ryczałtowo, w formie procentu wartości nagrody. W przypadku wygranych gotówkowych praktycznie nie ma z tym żadnego problemu, bo po prostu zwycięzca otrzyma kwotę pomniejszoną o to, co należy się Urzędowi Skarbowemu. Nieco inaczej wygląda kwestia nagród rzeczowych. Tu, przed ich wydaniem, organizatorzy niejednokrotnie oczekują wpłacenia im należnego podatku. Dla wielu osób bywa to sporym zaskoczeniem, dlatego też warto mieć świadomość, że taka sytuacja może mieć miejsce. I w razie potrzeby być na to przygotowanym, bowiem na przykład przy samochodzie podatek może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Aby oszczędzić zwycięzcom takich kłopotliwych sytuacji, wielu organizatorów do nagrody rzeczowej dokłada jeszcze kwotę pieniędzy, akurat wystarczającą do tego, żeby opłacić wszystkie podatki. Samo rozliczenie jest realizowane przez organizatora, i to on właśnie przelewa fiskusowi wyliczoną daninę. Również on wypełnia formularz PIT-8AR, bowiem wygranych nie wykazuje się w zeznaniach rocznych, a właśnie za pomocą tego formularza.

Podatek od wygranej - ile wynosi?

Najczęściej podatek od wygranych jest określany w formie procentu od wartości nagrody. Procent ten będzie różny zależnie od tego, w jakiej grze czy loterii ta wygrana padła. Inaczej bowiem sytuacja wygląda przy Lotto, a inaczej w przypadku konkursów w mediach czy internecie. Najprościej sytuacja wygląda w przypadku wygranych gotówkowych, bo tam policzenie podatku jest bardzo proste. Na przykład w przypadku Lotto, przy podatku wynoszącym 10 procent, gracz wygrywający milion złotych ostatecznie otrzyma od organizatora dziewięćset tysięcy. Nieco inaczej sprawa się ma przy nagrodach materialnych. Tu organizator jest zobowiązany do tego, żeby dokładnie określić wartość każdej nagrody, tak żeby można było od niej policzyć, ile należy przelać fiskusowi. Tak jak to było już wspominane, w niektórych przypadkach przed wydaniem wygranej w ręce zwycięzcy trzeba będzie zapłacić organizatorowi wartość podatku, żeby mógł się wcześniej rozliczyć.

Ile podatku trzeba zapłacić w poszczególnych grach?

Poszczególne rodzaje gier i konkursów różnią się wysokością niezbędnego do zapłacenia podatku, ale też i kwotą, która z takiego obowiązku jest zwolniona. Co ciekawe, od niektórych wygranych nie trzeba wcale podatku płacić, choć dla własnego bezpieczeństwa takie przypadki należy mieć odpowiednio udokumentowane.

Poniżej przedstawiamy ile podatku zostanie pobrane przy wypłacie wygranej w poszczególnych grach

 • Gry losowe
  W przypadku gier losowych, w tym i najpopularniejszego u nas Lotto, podatek od wygranej wynosi 10 procent. Czyli ostatecznie zwycięzca otrzyma o tyle mniej, a reszta zostanie przekazana do Urzędu Skarbowego. Natomiast nie ma konieczności opłacania podatku, jeśli jednorazowa kwota wygranej wynosi mniej niż 2280 zł. Powyższe zasady dotyczą nie tylko gier losowych, ale też loterii fantowych, pieniężnych i promocyjnych.

 • Konkursy w mediach
  Nieco inna kwota zwolnienia od podatku wynosi w przypadku konkursów organizowanych w środkach masowego przekazu, czyli prasie, radiu i telewizji. Przy takich konkursach podatku się nie płaci, jeśli jednorazowa wygrana nie przekracza wartości 1000 zł, a powyżej tej kwoty do zapłacenia będzie 10 procent.

 • Konkursy w internecie
  Co ciekawe, do środków masowego przekazu nie został zaliczony internet, tak więc w konkursach i loteriach w nim organizowanych obowiązują jeszcze inne zasady. Tu duże znaczenie będzie miało to, do jakiej grupy docelowej będzie dany konkurs kierowany. Jeśli dostęp do niego będą mieli wszyscy, to wygrane poniżej 760 zł będą zwolnione z podatku. Ale jeśli tylko do określonej grupy odbiorców, to zwolnienie nie będzie obowiązywać.

 • Kasyna
  Kasyna, gry na automatach i wideoloterie są przykładem wygranych, od których żadnego podatku nie trzeba płacić. Dotyczy to jednak wyłącznie gier prowadzonych przez legalnie działające podmioty. Dla celów ewentualnej kontroli warto jednak takie wygrane mieć udokumentowane, na przykład w formie zaświadczenia z kasyna, może to pozwolić uniknąć kłopotliwego tłumaczenia się z pochodzenia pieniędzy.

Tagi: #podatek#podatki#lotto#tax

piątek, 18:00 11.11.2022 przez Lech Andrzejewski