Rekordowe wygrane w światowych loteriach Lotto – jak daleko jest Polska?

Gry liczbowe kręcą każdego, bo mogą dać wyjątkowo wysokie wygrane. Kto z nas nie próbował kiedyś grać w Lotto lub chociaż nie typował wyników i nie czekał, czy jego przewidywania się sprawdzą. Tak jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach na całym świecie. No właśnie, jak wielkie wygrane padały w Lotto i jak daleko jest Polska?

Światowe rekordy Lotto należące do Amerykanów

Na liście najwyższych zwycięstw na samym początku trzeba by wymienić mieszkańców Stanów Zjednoczonych. To tam są najbardziej kasowe loterie. Najwyższa wygrana w historii trafiła po rekordowej kumulacji do trzech graczy. Każdy z nich zgarnął niemalże miliard dolarów, co wydaje się kwotą niewyobrażalnie wysoką. Działo się to 13 stycznia 2016 roku, a loteria nazywała się Powerball. Do niej należy też drugi najwyższy wynik. W 2017 roku kumulacja rosła przez 10 tygodni i w końcu szczęśliwy zwycięzca, tym razem jeden, otrzymał niespełna pół miliarda dolarów.

Wysokie wygrane gwarantuje także inna loteria z USA, a mianowicie MegaMillions. Następne dwa wyniki należą do graczy, którzy wykupili w niej los, a było to w 2012 i 2013 roku. W tym pierwszym roku wygrały trzy osoby i podzieliły się kwotą 474 milionów dolarów, a w 2013 mieliśmy do czynienia z jednorazową wygraną, której wysokość wynosiła niespełna 350 milionów dolarów. Kwoty robią wrażenie i są o wiele wyższe niż można wygrać nie tylko w Polsce, ale i w loteriach europejskich. Nic więc dziwnego, że to na kontynencie amerykańskim pada większość najwyższych wygranych w historii.

Najwyższe wygrane Lotto w Europie

Jednak nie możemy zapominać, że i w Europie, w loteriach łączonych wielu krajów jak Eurojackpot czy EuroMillions padały wysokie sumy. Do tej pory najwyższa wygrana padła w Wielkiej Brytanii w 2011 roku. Była to loteria EuroMillions, a szczęśliwy zwycięzca zainkasował ponad 200 milionów euro. 190 milionów otrzymali zwycięzcy z Portugalii i Wielkiej Brytanii odpowiednio w 2014 i 2012 roku. Najwyższa wygrana Eurojackpot padła w 2014 roku w Finlandii. Wyniosła ona jednak niewiele, w skali tego, co już wiemy, a więc nieco ponad 60 milionów euro.

Co ciekawe niektóre loterie krajowe miały wyższe wyniki niż loterie łączone. Było tak na przykład z narodowym Lotto Brytyjczyków, w którym w 1996 roku 3 osoby wygrały równowartość 53 milionów euro na osobę, a w niemieckim Lotto 6 aus 49 w 2007 roku padła wygrana 47 milionów euro. Jednak rekord w tej kategorii należy do włoskiej loterii SuperEnalotto, która uchodzi za jedną z najbardziej kasowych, ale i najtrudniejszych loterii na świecie. 22 sierpnia 2009 roku w Toskanii zwycięzca zgarnął niespełna 150 milionów euro, co prawdopodobnie stanowi rekord, biorąc pod uwagę liczbę biorących losów.

Polska, a rekordowe wygrane w loteriach Lotto

Jak na tym tle wypada Polska? Dość blado, jeśli przypomnimy, że nasza najwyższa wygrana to nieco ponad 30 milionów złotych, a więc nieco mniej niż 700 tys. euro. Jednak najwyższa wygrana w historii w Polsce jest jedną z wyższych w Eurojackpot. W 2019 roku mieszkaniec gminy piotrkowskiej wytypował liczby, które – wraz z niemieckim graczem – dały mu nieco ponad 193 miliony złotych, czyli około 45 milionów euro. Widać więc, że opłacalność tej loterii u nas jest największa.

Tagi: #podatek#gry#gry lotto#podatki w lotto#podatek od gry#podatek w lotto

środa, 18:00 30.09.2020 przez Mariusz Adamczyk