Gdzie oglądać transmisje z losowań gier liczbowych Lotto?

Coraz więcej osób przyciąga przed telewizory studio Totalizatora Sportowego, podczas którego kule starają się wypaść jak najlepiej. Dawniej to rytuał, który znają Polacy w różnym wieku, dziś, w wyniku rozwoju technologii, transmisje są dostępne w wielu różnych miejscach, także na stronie pewniaki.pl. Gdzie i jak oglądano i ogląda się losowania gier Totalizatora Sportowego?

Był to rok 1957…

Wszystko zaczęło się w 1957 roku. To wówczas można było po raz pierwszy zagrać w Lotto, a dokładniej w Toto-Lotka, bo tak nazywała się podstawowa i jedyna wówczas gra liczbowa Totalizatora Sportowego. A w jaki sposób można było zagrać? Wykupienie kuponu było proste, powstały przecież kolektury. Gorzej było z dowiedzeniem się, kto rzeczywiście zgarnął nagrodę. Studio Lotto jeszcze nie powstało, a od razu nie zainteresowało się wydarzeniem radio.

Pozostało tylko pójście do sklepu następnego dnia i przeczytanie o wygranych w gazecie. Można także było pójść do kolektury, co było w sumie najwygodniejszym rozwiązaniem, jakie można sobie było wyobrazić. Wyniki Lotto z wczoraj nie były znane od razu, a do tego zainteresowanie nie mogło być tak duże, jak wówczas, gdy losowania gier liczbowych Totalizatora Sportowego przeniosły się w końcu na srebrny ekran. Ale do tego czasu trzeba było trochę poczekać.

Pierwsze transmisje w TP

Być może niektórzy z Was dopatrzą się w tym nagłówku literówki, ale to tylko Ci, którzy nie pamiętają okresu PRL. Wówczas Telewizja Polska nie potrzebowała litery "V", więc jej skrótem było TP. Dokładnie na TP1 pojawiło się pierwsze losowanie w historii Totalizatora Sportowego. Lotto w telewizji pojawiło się dokładnie 11 marca 1973 roku w godzinach popołudniowych. Przez cały okres istnienia Studia Lotto w TP mieliśmy do czynienia z takimi godzinami.

Na początku transmisje prowadzono w TP1 i jeszcze tam pracę przy Lotto zaczął Ryszard Rembiszewski, najbardziej znany prezenter w Studiu w historii Totalizatora Sportowego. Prowadził on spotkania z kulami od 1983 do 2008 roku, zmieniając po drodze stację z Telewizji Polskiej na Polsat, o czym zresztą za moment powiemy. Zanim jednak, to 28 września 1991 roku wyemitowano ostatnie Studio Lotto w TP1 i przeniesiono je od 2 października do TP2.

Wielka zmiana i przejście do Polsatu

Lata dziewięćdziesiąte to wielkie zmiany w całym państwie, także w telewizji, która bardzo szybko przestała być TP, a od 1992 roku stała się TVP. To właśnie na TVP2 transmitowano studio do 1996 roku. Oficjalnie ostanie losowanie odbyło się 16 marca, ale już od 1995 roku tzw. Zakłady Specjalne losowano w siedzibie Polsatu. Tam też Studio Lotto wraz z Ryszardem Rembiszewskim przeniosło się od 18 marca 1996 roku.

To był wyjątkowy czas, a przerwy w filmach czy serialach nie denerwowały jak dziś, bo wiadomo było, że około 20:50, a potem 21:30 i 21:50 rozpocznie się losowanie, od którego wiele zależy. Z tamtego okresu pamięta się także muzykę z Lotto i legendarną już czołówkę z logo Totalizatora Sportowego i wylatujących z niego kul. Z czasem Polsat zaczął marginalizować znaczenie losowań i to wróciło do TVP.

Powrót na stare śmieci w TVP

O 2009 roku znów trzeba było włączyć TVP, by móc zobaczyć, jak losuje się kule, które mają dać zwycięstwo. Stosunkowo zaczęto także zwiększać liczbę losowań, a przez to widzowie TVP1, TVP2 i TVP Info, które ostatecznie przejęło losowania i transmituje je do dzisiaj, mogli szukać transmisji już nie tylko dwukrotnie w ciągu dnia. Początkowo losowano tylko we wtorki, czwartki i soboty, ale już od 2013 roku zaczęto pojawiać się na antenie codziennie o 21:40.

Dziś także można oglądać Lotto w tym czasie i znów tylko jeden prezenter pokazuje wyniki. Co ciekawe w latach 2010-2017 w studiu pojawiali się goście, a samą transmisję prowadziło dwóch prezenterów. Próbowano skłonić ludzi do wzięcia udziału w całym show, jednak nie do końca o to chodziło, więc ostatecznie zarzucono ten pomysł. Wielką zmianą było przejście do internetu, co sprawiło, że nie trzeba było już zastanawiać się, który program TV pokazuje losowania Lotto.

Internetowe możliwości i strony, na których są transmisje

Dziś transmisja jest prowadzona między innymi na oficjalnej stronie Totalizatora Sportowego, na Facebooku czy w serwisie YouTube. Jednocześnie mamy także strony, które, tak jak pewniaki.pl, pokazują transmisje. Warto dodać, że w przypadku wieczornych transmisji, pokrywają się one ze Studiem Lotto w TVP, jednak losowania Multi Multi o godzinie 14:00 są dostępne tylko online.

Nie da się ukryć, że losowania w Studiu Lotto zmieniały się na przestrzeni lat. Od prostych, szybkich i odbywających się raz lub dwa razy w tygodniu do codziennych spotkań czy obecności gości podczas losowania. Dziś gry liczbowe Totalizatora Sportowego znów są prezentowane w sposób godny, prosty i mający jedynie pokazać, czy wytypowane liczby pojawiły się w komorze losowania. Dzięki internetowi dostęp do wyników ostatniego losowania Lotto jest niczym nieskrępowany.

Tagi: #losowania#kiedy#lotto#transmisja#TVP#studio Lotto#losowanie Lotto

czwartek, 18:00 15.10.2020 przez Tadeusz Zawisza