Co zrobić po wygranej w Lotto?

Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić po wygranej w Lotto? Jak nie przetracić fortuny? Komu powiedzieć i co zrobić po wygranej w Lotto lub Eurojackpot? Zagraniczne serwisy zgodnie doradzają, aby pierwszą czynnością zwycięzcy było zatrudnienie dobrego prawnika. Dlatego chcielibyśmy przedstawić PomocPoWygranej.pl – pierwszy w Polsce serwis zajmujący się kompleksową pomocą prawną i doradztwem osobom, które wygrały w Lotto lub Eurojackpot. Zapraszamy na wywiad z mec. Marleną Słupińską-Strysik, współwłaścicielem serwisu https://www.pomocpowygranej.pl

Pewniaki.pl: Skąd pomysł, aby założyć serwis internetowy oferujący pomoc lotto milionerom?

Mec. Marlena Słupińska-Strysik (PomocPoWygranej.pl): Kilka lat temu, po rozbiciu jednej z olbrzymich kumulacji w Lotto, zastanawiałam się co sama bym zrobiła, gdyby z dnia na dzień spadł na mnie taki majątek. W czasie mojej praktyki prawniczej wielokrotnie reprezentowałam klientów oszukanych przez różnych nieuczciwych doradców i instytucje finansowe. Dlatego wiem, że bałabym się powierzyć pieniądze z wygranej nieodpowiednim osobom. Stwierdziłam, że najlepiej byłoby zaangażować kogoś, najlepiej kancelarię prawną, kto będzie reprezentował moje interesy i chronił majątek w moim imieniu. Z ciekawości sprawdziłam, czy na rynku istnieją tacy konsultanci i okazało się, że nie ma ani jednej firmy prawniczej, która zajmuje się taką tematyką.

Dlatego postanowiłaś powołać do życia własną?

Powołać do życia, to nieco za dużo powiedziane. To jedynie rozszerzenie zakresu działalności mojej kancelarii. Zaprosiłam do współpracy mojego męża, który także jest radcą prawnym. Jego pomoc jest kluczowa, ponieważ specjalizuje się w ochronie osób, które inwestują swoje pieniądze. To specjalista w dziedzinie rynku kapitałowego i ochrony inwestorów. Dzięki temu możemy zaproponować lotto milionerom kompleksową pomoc związaną z ochroną ich majątku.

Ok, to jak możecie pomóc osobom wygrywającym w Lotto lub Eurojackpot? I czy takie osoby rzeczywiście potrzebują pomocy?

Ludzie zwykle myślą, że osoby wygrywające w Lotto nie potrzebują już żadnej pomocy, a pieniądze są receptą na wszystko. Tymczasem rzeczywistość jest inna, ponieważ okazuje się, że lotto milionerzy potrzebują wsparcia, przy czym jego zakres zależy od czasu, który upłynął po wygranej. Mianowicie tuż po wygranej zwycięzcy szukają sposobu jak odebrać wygraną w Lotto. To zrozumiałe, bo odebraniu wygranej towarzyszy ogromny stres. Dobrze mieć ze sobą zaufanego prawnika. Natomiast osoby, które już odebrały wygraną oczekują zupełnie innego rodzaju pomocy. Otóż im zależy, aby mieć przy sobie doradcę, chroniącego majątek przed nieudanymi inwestycjami, oszustami i innymi podatnościami, które zagrażają bezpieczeństwu finansowemu ich rodziny.

Ale czy do tego wszystkiego potrzebny jest prawnik? Przecież wydaje się, że staranny zwycięzca w Lotto mógłby poradzić sobie sam?

A czy do budowania domu potrzebny jest murarz? Oczywiście, że jest. Wiesz, wiele rzeczy można robić samemu, tylko jaki jest tego sens, skoro można zlecić je komuś, kto zrobi to za nas lepiej, bo ma w tym większe doświadczenie, wiedzę i tzw. wprawę. Przecież zwycięzca Lotto lub Eurojackpot nie po to wygrał na loterii żeby teraz samodzielnie przeglądać setki stron umów, rozliczać podatki, księgować faktury i analizować wszelkie inwestycje. A gdzie czas na podróże, rodzinę i czerpanie radości z życia?

Zmieńmy temat, w co powinien zainwestować pieniądze człowiek wygrywający fortunę w Eurojackpot?

W to na czym się zna, a także w to, co obecnie jest tanie. Odpowiedź może jest przewrotna, ale tylko tak można odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem. Z inwestycjami nagród w Lotto wiąże się wiele mitów. W Internecie najczęściej można znaleźć opinie, że wszystko powinno włożyć się na lokatę bankową i spokojnie żyć z odsetek. Sęk w tym, że w obecnych czasach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji, tego typu ruch nie jest żadną inwestycją. Pieniądze na lokacie są bowiem tak nisko oprocentowane, że inflacja najzwyczajniej je zjada. W ten sposób zwycięzca loterii łudzi się, że żyje z odsetek. W praktyce przejada on bowiem kapitał, który na skutek inflacji traci na realnej wartości. Poza tym, nagrody w Eurojackpot sięgają dziesiątek milionów złotych, a bywa, że są i wyższe. Wszystkich tych pieniędzy nie można po prostu zdeponować na lokacie.

Dlaczego nie?

Ponieważ trzeba pamiętać o gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, która wynosi nieco ponad 400 tysięcy złotych. Oznacza to, że aby pieniądze były bezpieczne to kwotę ok 10 mln zł należałoby zdeponować w ponad 20 różnych bankach. A co z pozostałymi pieniędzmi?

To może nieruchomości?

Nieruchomości to dobra forma inwestycji, ale aby przynosiły one regularne zyski trzeba włożyć sporo pracy w zarządzanie nimi. Poza tym z nieruchomościami wiąże się szereg ryzyk prawnych i ukrytych kosztów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Wiąże się też z nimi działalność różnych oszustów, którzy oferują zbiorowe inwestowanie w nieruchomości w zamian za stały procent z inwestycji. Oczywiście nie każda forma takiego zbiorowego inwestowania to oszustwo, ale przed zainwestowaniem trzeba zważyć ryzyko związane z takim przedsięwzięciem.

Zostaje więc giełda?

Na giełdzie można inwestować na różne sposoby. Począwszy od czystych inwestycji na GPW lub innych rynkach, a skończywszy na zbiorowych formach inwestowania kapitału, jakimi np. są fundusze inwestycyjne. Z tym jednak jest taki problem, że inwestycja bezpośrednio w akcje to zajęcie na pełny etat. Natomiast inwestycja w fundusze inwestycyjne może przybierać różne formy, w zależności od typów funduszy – począwszy od stosunkowo bezpiecznych funduszy otwartych, po cieszące się różną sławą na polskim rynku fundusze zamknięte. Jednak inwestycja na rynku kapitałowym to zawsze ryzyko. Dlatego jeśli Twój doradca inwestycyjny oferuje Ci "pewne 10% rocznie", to jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że coś może być tu nie tak jak powinno.

Wychodzi więc na to, że po wygraniu w Eurojackpot nie ma w co inwestować…

Celowo nakreśliłam wady każdej z powyższych inwestycji, aby pokazać, że zarządzanie takim majątkiem nie jest rzeczą łatwą. Tak naprawdę to każda z ww. form inwestowania kapitału jest dobra, a można by do nich dodać jeszcze kilka innych. Natomiast zadaniem zwycięzcy jest umiejętne korzystanie z każdej z tych form inwestowania, podejmując świadome decyzje i rozumiejąc w co się inwestuje, a także – a może i najważniejsze – rozumieć wszelkie ryzyko związane z takimi inwestycjami. W przeciwnym razie łatwo narazić się na stratę. Pozwól, że podam Ci przykład.

Proszę.

Wyobraź sobie, że wygrałeś 100 mln zł w Eurojackpot i chciałbyś kupić mały pensjonat, ot taki za 5 milionów złotych. Czy zakup hotelu oznacza od razu maszynkę do zarabiania pieniędzy? Oczywiście nie. Pamiętaj, że trzeba przeanalizować stan prawny nieruchomości, następnie jej stan techniczny. Później trzeba zająć się analizą ksiąg rachunkowych i zobowiązań. Trzeba ocenić, czy obiekt nie jest zadłużony albo przynajmniej trwale nierentowny. Wreszcie zadaj sobie pytanie, czy masz jakiekolwiek pojęcie jak prowadzić hotel, a jeśli nie, to kto ma to za Ciebie robić bądź przynajmniej nadzorować to w Twoim imieniu?

Czyli lepiej nie kupować hotelu (śmiech)…

Przeciwnie. Jeśli bardzo chcesz go kupić, to go kup. Tylko najpierw musisz wykonać całą tę pracę, która pozwoli Ci ocenić, czy warto go kupić. Jeśli po jej wykonaniu ocenisz, że jest to obszar, w który chcesz iść, a do tego zakup takiego obiektu jest okazją rynkową (jakich w czasach koronawirusa Covid-19 nie brakuje), to warto go kupić. Jak widzisz, z taką decyzją związana jest konieczność wykonania konkretnej, ciężkiej pracy. Nie ma sensu wykonywać jej samemu. Warto nas w to zaangażować.

Czy uważasz, że Wasz serwis zainteresuje Polaków?

W Stanach Zjednoczonych jest czymś zupełnie normalnym, że gdy wygrywasz w Lotto, to dzwonisz to swojego prawnika. A jeśli go nie masz, to poszukujesz takiego, który się zna na tej tematyce. Jestem pewna, że Polacy też do tego dojdą, zresztą widzimy, że to już się dzieje.

Ostatnie pytanie, jak mogłabyś przekonać lotto milionerów do skorzystania z Waszej pomocy.

Po pierwsze, wybierając nas wybierasz też ochronę swojej prywatności. Z mocy ustawy jesteśmy zobowiązani do zachowania w tajemnicy danych naszych klientów. Po drugie, po wygranej w Lotto warto korzystać z pomocy prawnika. Nasi klienci, pracując z nami z czasem wyrabiają u siebie takie same nawyki w zakresie cierpliwości i staranności. Jak to mówią, kto z kim przestaje, takim się staje. Po trzecie, łatwiej zapobiegać niż leczyć. Czasami lepiej zapłacić nam za to, że pomagamy w podejmowaniu decyzji, niż później żałować samodzielnego ich podjęcia. Po czwarte, to kwestia odpowiedzialności przed rodziną. Wygrywając wielką kwotę mamy nie tylko przywileje, ale i moralną odpowiedzialność przed bliskimi, aby nie zarządzać nią w niestaranny sposób. My pomagamy zarówno w tym, jak i w angażowaniu dzieci zwycięzców w zarządzanie majątkiem. Dzięki temu nie tylko majątek się powiększa, ale i rodzina staje się silniejsza i bardziej kompetentna.

Dziękuję za rozmowę.

Tagi: #wygrana#co zrobić z pieniędzmi#pieniądze#inwestycje#lokaty#emerytura

poniedziałek, 18:00 05.10.2020 przez Marlena Słupińska-Strysik